SOŠ technická Zlaté Moravce


Enviroprojekt 2009

Cieľ projektu
Cieľom projektu bolo podieľať sa na vyhotovení učebných pomôcok - solárne panely, fotovoltaický jav, premena slnečnej energie na elektrickú energiu. Využitie týchto solárnych panelov ako učebných pomôcok má dlhodobý charakter, pretože životnosť solárnych panelov je veľmi vysoká, a to 20 a viac rokov. Ďalším cieľom je upozorniť mladú generáciu na obnoviteľné zdroje energie, hlavne na slnečnú energiu, ktorá v oblasti obnoviteľných zdrojov energií je nevyčerpateľným zdrojom energie. Tento environmentálny zámer sa môže implementovať do rôznych predmetov v rámci Školských vzdelávacích programov nielen na stredných odborných školách, ale hlavne na základných školách (technická výchova, fyzika). Nemenej dôležitým cieľom je prebudiť u mladej generácie, hlavne na základných školách, záujem o techniku a prehĺbiť vzťah k technickým disciplínam.

Cieľové skupiny a lokalizácia projektu
Projekt je lokalizovaný hlavne na zlatomoravecký región, na všetky základné školy, ako aj na našu SOŠ technickú, Ul. 1. mája 22, Zlaté Moravce. Projektom budú oslovení hlavne žiaci 2. stupňa ZŠ, učitelia a žiaci našej školy, aj iné základné a stredné školy, s ktorými naša SOŠ technická spolupracuje mimo nášho regiónu. V rámci projektu spolupracujeme so zlatomoraveckou firmou, ktorá sa zaoberá výrobou fotovoltaických článkov. Vybraní žiaci našej školy študijného odboru mechanik mechatronik budú napomáhať pri výrobe fotovoltaických článkov v našej SOŠ technickej,  pri dokončovacích prácach na solárnych  paneloch (orezávanie, spájkovanie vodičov a konečná úprava). S týmito prácami máme skúsenosti, pretože spolupracujeme so spomínanou  firmou približne 2 roky. Niektoré výrobky firmy a výrobky našich žiakov sme prezentovali v projekte ENERSOL 2009.

Popis projektu
V súčasnosti v rámci vyučovania environmentálnej výchovy  a obnoviteľných zdrojov energií absentujú na základných, ale aj na stredných odborných školách učebné pomôcky, ktoré by žiakom lepšie a reálnejšie sprístupnili poznatky o obnoviteľných zdrojoch energie. Z tohto dôvodu veľkú perspektívu vidíme hlavne vo fotovoltaike. Nami navrhovanou a vyrobenou učebnou pomôckou by si žiaci mohli konkrétne na fotovoltaickom článku nabíjať informačno - komunikačné technológie, napr. Mp3 prehrávač a mobil. Multimetrom by mohli merať hodnoty napätia pri rôznom slnečnom svite a v rôznom ročnom období, tiež by mohli merať pokles napätia pri zaťažení solárneho článku, merať maximálne a minimálne hodnoty vo voltoch (V) a v miliampéroch (mA). Jeden solárny fotovoltaický panel bude konštrukčne zhotovený z troch až štyroch článkov. Tieto merania môžu žiaci v rámci vyučovania vykonávať priamo v areály školy, ale aj v teréne, napr. na rôznych tematických vychádzkach, alebo v rámci technických krúžkov. Teoretické vedomosti môžu čerpať okrem internetu a médií i z publikácie, ktorá vyšla v rámci tohto projektu. Z publikácie sa dozvedia, z akých materiálov sa solárne panely vyrábajú, ako sa slnečné žiarenie pri dopade na solárny článok premení na elektrickú energiu a ďalšie zaujímavosti o solárnej energii.

Publikáciu v PDF formáte si môžete stiahnúť tu Enviroprojekt 2009 PDF PDF