SOŠ technická Zlaté Moravce


Erasmus+ 2016 - 2018 Kroměříž

1.stáž za nami.

Foto z projektu 1. stáž -

Ekologistika v praxi – solárny vtáčí hotel

Dôvodom, ktorý nás viedol k príprave mobilitného projektu v programe Erasmus+ je vyslanie našich študentov 4-ročných študijných odborov logistika a mechanik počítačových sietí do partnerskej školy v Českej republike za účelom ich ďalšieho osobného rozvoja, nadobudnutia a zlepšenia odborných kompetencií. Počas projektu si žiaci osvoja nasledovné kľúčové kompetencie: odborné zručnosti -prakticky zvládnuť pílenie a hobľovanie, brúsenie, vŕtanie, ohýbanie, strihanie materiálu a skrutkovanie, zručnosti v oblasti aplikácie alternatívnych zdrojov energie, spôsobilosť využívať informačno-komunikačné technológie – tvorba výkresovej dokumentácie v programe Solide Edge, prípadne CAD-CAM systémy a okrem toho môžu získať správny postoj k životnému prostrediu či prehĺbenie environmentálneho zmýšľania. Celkové trvanie projektu bude v rokoch 2016 - 2018, počas ktorých sa uskutočnia 4 dvojtýždňové turnusy, každý po 8 žiakov. Celkovo zapojíme do projektu 32 študentov. Stáž pre žiakov sa uskutoční v SŠ COPT Kroměříž v novovybudovaných dielňach. Výstupom projektu bude solárne kŕmidlo pre vtáky (1 ks v každom turnuse) vyrobené z recyklovaného dreva, vybavené vlastným zdrojom energie z fotovoltaického článku a kamerou umožňujúcou sledovať kŕmidlo cez internet, alebo zo záznamu z SD karty(okrem toho si každý študent zhotoví vlastné kŕmidlo). Termíny turnusov:

  • 1.stáž: 9.10. – 21.10.2016
  • 2.stáž: 26.3.-7.4.2017
  • 3.stáž: 8.10.-20.10.2017
  • 4.stáž: 11.3.-23.3.2018

Solárne kŕmidlo vyrobené účastníkmi stáže bude slúžiť vo vyučovacom procese v rámci hodín Ekológie, Občianskej náuky a pod. Na tabletoch, prípadne mobiloch budú môcť žiaci priamo alebo zo záznamu sledovať, aké druhy vtáctva sa vyskytujú v našom regióne, sledovať ich výskyt a množstvo v rôznych ročných obdobiach a podobne. Kŕmidlo zapožičiame i materským a základným školám v regióne, kde vyučujúci budú môcť svojim žiakom sprostredkovať život rôznych spevavých druhov. Absolventi projektu budú svoje vedomosti a zručnosti môcť uplatňovať a ďalej rozvíjať v ďalšom štúdiu a celoživotnom vzdelávaní sa. Po stáži obdržia Certifikát a Europass Mobilita. Projekt je financovaný Európskou úniou.

 Ing. Jarmila Vargová

Za správnosť, úpravu a vecnosť zodpovedájú autori príspevkov.

Foto z projektu -

Postrehy z prvej stáže očami študenta.

Bola som poverená, aby som napísala článok o svojej stáži. Pokúsim sa zhrnúť v pár riadkoch to množstvo zážitkov, navštívených miest a zaujímavých ľudí, ktorých som tam stretla. Erasmus je v dnešnej dobe celkom populárne slovo. Ide vlastne o výmenný pobyt žiakov zahraničných škôl. Tohto projektu, ktorého prvý turnus sa konal od 9.10.-21.10.2016 som sa prvýkrát mohla zúčastniť aj ja a spolu so mnou 7 spolužiakov zo Strednej odbornej školy technickej v Zlatých Moravciach.

Naším hlavným cieľom bolo vyrobiť osem vtáčích búdok z recyklovaného dreva a jednu spoločnú - solárnu, ktorá je napájaná fotovoltaikou. Celé naše účinkovanie prebiehalo v partnerskej škole SŠ – COPT Kroměříž, s ktorou má naša škola dlhoročnú spoluprácu. Českí inštruktori nám poukazovali celú školu, vybavenú novými modernými dielňami, v ktorých sme v nasledujúcich dňoch vykonávali prax. Naučili sme sa robiť v dvoch programoch CAD – CAM a pracovali sme samozrejme aj manuálne. Rozvíjali sme si základné odborné zručnosti pri opracovaní dreva a vedomosti v oblasti alternatívnych zdrojov energie. Naša práca sa nezaobišla ani bez merania a robenia rôznych výpočtov na zostavenie presných bodov vŕtania. Naučili sme sa opracovávať drevo, hobľovať, brúsiť, píliť, vŕtať, aj ho maľovať. Každým dňom sme sa dostali pomalými postupmi ďalej, až sme na konci prvého týždňa mali vyrobených osem vtáčích búdok. Druhý týždeň bol pre nás o niečo náročnejší skôr na rozmýšľanie. Museli sme si dobre prečítať návody, aby sme zostavili funkčný vtáčí hotel. Po napojení všetkých komponentov, ktorými boli regulátor nabíjania, akumulátor, IP kamera a fotovoltaický panel sme mohli hotel vyskúšať. Všetko fungovalo ako malo a vďaka IP kamere teraz môžeme sledovať vtáčiky, ktoré sa o náš hotel zaujímajú. Veľká vďaka patrí pánom majstrom z partnerskej školy, ktorí sa nám po celý čas pobytu venovali, za ich ľudský prístup a trpezlivosť. Vo voľnom čase sme objavovali malebné uličky Kroměříža s jeho kultúrnymi pamiatkami, Arcibiskupským zámkom, Podzámockou záhradou, Kvetnou záhradou, Biskupskou mincovňou, Zrkadlovým bludiskom, Pamätnou izbou Karla Kryla, kostolmi, námestiami a útulnými kaviarničkami.

Z hľadiská nás študentov musím skonštatovať, že to bola zaujímavá skúsenosť. Nielen preto, že sa nám podarilo spoločnými silami vytvoriť niečo pekné a užitočné, získať nové vedomosti a zručnosti, ale bolo to príjemné spestrenie nášho stredoškolského stereotypu. Sme vďační, že nám naša škola poskytla takúto skvelú príležitosť.

Martina Beňačková